Wydarzenia krajowe

PAKIET UWAG LEWICY DO KRAJOWEGO PLANU ODBUDOWY!

Lewica w dniach 16-26 marca przeprowadziła największe w Polsce konsultacje z samorządowcami, przedstawicielami przedsiębiorców, pracownikami i z izbami gospodarczymi w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. 

Krzysztof Gawkowski: 

Odpowiedzialny plan rozwoju to odpowiedzialna Polska, w której musimy powiedzieć jasno: jesteśmy częścią Unii Europejskiej, jesteśmy częścią wielkiego planu, który przygotowała Unia Europejska na odbudowę gospodarki, odbudowę społeczeństwa, odbudowę odpowiedzialności i odbudowę zaufania. Wielki plan, który przyjęty został w Unii Europejskiej to podstawa do myślenia o tym, że czas po pandemii będzie szansą na odbudowanie zaufania do struktur państwa, ale jednocześnie wzajemnego zaufania do siebie obywateli. Te deklaracje, które zostały złożone wiele miesięcy temu na końcu zostały opisane jedną wielką kwotą 250 miliardów złotych. To środki finansowe, które mają otworzyć w Polsce szansę na to, żeby skorzystała z tak zwanego drugiego planu Marshalla, z którego nie skorzystała po drugiej wojnie światowej, a dzisiaj byłaby odpowiedzią na to jak dobrze przygotować się do naprawy systemu ochrony zdrowia po pandemii, jak zreformować i wykorzystać nowe technologie w zmieniającym się świecie, jak doprowadzić do zrównoważonego rozwoju, gdzie stemplować sprawy dotyczące zielonego ładu i jak bardzo zaangażować obywateli w sprawy dotyczące odpowiedzialności za życie i zdrowie. Kilka miesięcy temu Lewica powiedziała jasno: chcemy uczestniczyć w pracach, które będą dawały szansę, że Polska będzie szybko rozwijała i skutecznie ze środków z Unii Europejskiej korzystała.

Plan odbudowy, który został przedstawiony kilka tygodni temu przez polskie władze został opisany jako element chęci i budowy poparcia Prawa i Sprawiedliwości, a nie odpowiedzialności za to jak te środki powinny zostać przekazane do powiatów, gmin, samorządów, firm i innych instytucji w całej Polsce. Jako Lewica zbudowaliśmy wielki, ogólnopolski plan analityki i analizy tego jak powinien dobrze być przygotowany Krajowy Plan Odbudowy. To co dzisiaj proponuje PiS to skok polityczny na kasę i na to nie może być zgody. To co dzisiaj mówi lewica, to przygotowanie odpowiedzialnego planu odbudowy z obywatelem, z przedsiębiorcą, z samorządowcem. Takiej Polski chcemy.

Dariusz Wieczorek: 

W tym dokumencie, który dzisiaj będziemy przekazywać Premierowi składamy na dwudziestu stronach swoje uwagi wynikające z tych konsultacji, które przeprowadziliśmy. Nie ma uwzględnionej roli samorządów w Krajowym Planie Odbudowy, w związku z czym proponujemy, żeby 60 proc. tej kwoty która jest planowana do wydatkowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy jako kwota dotacji była wydawana na szczeblu samorządu i żeby samorządy organizowały konkursy na podstawie wytycznych Unii Europejskiej i polskiego rządu. To będzie bardzo ważna rzecz jeżeli chodzi o bezpieczeństwo wydatkowania i szybkość wydatkowania tych środków. Żądamy od pana premiera i od polskiego rządu, żeby również uwzględnił w Krajowym Planie Odbudowy środki, które są środkami przeznaczonymi na pożyczki. To jest kwota dodatkowych 160 mld euro, które mogą być dysponowane zarówno jeżeli chodzi o samorządy jak i o przedsiębiorców. Natomiast nic na ten temat w tym dokumencie nie ma. Zwracamy uwagę również na to, że brak jest spójności ze strategiami funkcjonującym w Polsce. Mówimy chociażby o kwestii ochrony klimatu, polityce energetycznej i polityce społecznej. Mówimy też o planie pana premiera Morawieckiego, z którego się nie rozliczył od sześciu lat, a jest potrzeba, żeby te dokumenty ze sobą współgrały.

Dariusz Standerski: 

Krajowy Plan Odbudowy ma być planem dla następnych pokoleń a dzisiaj to nowe pokolenie wchodzące w dorosłe życie charakteryzuje jedna liczba: 2 300 000. Dwa miliony trzysta tysięcy mieszkań, których dzisiaj brakuje i to nie są dane opozycji, to są dane rządu.To rząd w narodowym programie mieszkaniowym napisał, że właśnie tyle mieszkań w Polsce brakuje. I co z tym rząd robi?! Rząd nie zrealizował programu “Mieszkanie plus”, rząd nie realizuje odpowiedzialnej polityki mieszkaniowej dlatego pora, żeby wykorzystać środki, które będą wykorzystywane w ramach realizacji Krajowego Planu Odbudowy. Właśnie na mieszkania! Na mieszkania, które zrealizują nie tylko tę potrzebę zachowania spójności, czyli jednej z nadrzędnej wartości Unii Europejskiej, ale również realizowania założeń zielonego ładu Unii Europejskiej. Mieszkania, które zostaną zbudowane w ramach środków Funduszu Odbudowy były mieszkaniami zielonymi i mieszkaniami energooszczędne tak, żeby nie przeznaczać od razu kilka lat po wybudowaniu dodatkowych kosztów na termomodernizację tych mieszkań. Stajemy przed ogromną szansą cywilizacyjną i w ramach tej szansy powinniśmy wykorzystać środki, tak żeby te następne pokolenia o których pisze rząd w Krajowym Planie Odbudowy rzeczywiście zauważyły tę zmianę.

Musimy też pamiętać o tych, którzy wracają po pandemii do działalności. Musimy pamiętać o przedsiębiorcach, którzy dzisiaj w zamknięciu są narażeni na ogromne straty. I to nie jest jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki jak mówi premier, że jak otworzymy gospodarkę wszystko będzie w porządku. Nie będzie panie premierze, ponieważ setki tysięcy polskich przedsiębiorców nie mogą inwestować przez ostatni rok, a jeżeli nie mogą inwestować ich infrastruktura się pogorszyła. Nie mogli inwestować w kompetencje swoich pracowników, nie mogli inwestować w aplikacje, które umożliwiają im na co dzień pracę. Więc samo otwarcie nie wystarczy. Dlatego proponujemy przeznaczenie w ramach Krajowego Planu odbudowę dwóch miliardów złotych na inwestycje w przedsiębiorstwach tak, żeby ci przedsiębiorcy z branż zagrożonych, którzy wracają do działalności mogli inwestować ze wsparciem państwa do 100 tysięcy złotych, w szczególności mali i średni przedsiębiorcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *