BEZPIECZNA RODZINA NA PODKARPACIU. „LEWICA JEST GWARANCJĄ TEGO, ŻE NIE BĘDZIE CIĘĆ SOCJALNYCH” 

Silna ekipa Lewicy dotarła wczoraj na Podkarpacie, posłanki i posłowie od rana na spotykali się z Polkami i Polakami na ulicach i targowiskach w Brzozowie, w Jarosławiu, w Krośnie, w Lubaczowie, w Łańcucie, w Mielcu oraz w Rzeszowie. Rozmowy odbywały się twarzą w twarz, bez ochroniarzy i selekcji tematów. Wczesnym popołudniem konferencja prasowa w stolicy województwa, a po popołudniu otwarte spotkania w salach.  

NIE DLA POLITYKI CIĘĆ  

– Ludzie chcą rozmawiać, ale nie o listach wyborczych, tylko o swoim życiu, o tym co czeka ich za rok, czy będą bezpieczni – opowiada poseł Adrian Zandberg. – W tych rozmowach było też wiele obaw i pytań co będzie po zmianie władzy, jaka Polska będzie za rok? Wszystkim tym, którzy się obawiają mogę powiedzieć, że Lewica to jest gwarancja tego, że nie będzie cięć socjalnych. Nie dopuścimy do tego i to jest nasz warunek współrządzenia – oświadczył. – Nie pozwolimy na powrót do przeszłości i do polityki cięć kosztem zwykłych ludzi – podkreślił. 

RENTA WDOWIA  

– Dziś miałam poruszające spotkanie ze starszą panią, która opowiedziała mi historię, która czeka każdego z nas: o samotności z powodu utraty bliskiej osoby – mówiła posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. – To trudne doświadczenie, które jest dziś dodatkowo bolesne z powodów finansowych. Dziś wiele osób żyje dziś samotnie jako wdowiec czy wdowa. Dlatego my wystąpiliśmy z obywatelskim projektem ustawy „Renta Wdowia” – stwierdziła. 

Ten projekt ustawy ma zagwarantować emerytom godne normalne funkcjonowanie po stracie współmałżonka. Na te systemowe rozwiązanie czeka około półtora miliona osób. Projekt „Renta Wdowia” zakłada, że po śmierci małżonka będzie można korzystać z renty rodzinnej i 50 proc. własnego świadczenia emerytalnego. To systemowe rozwiązanie, które ma gwarantować godne, normalne życie i niepopadanie emerytów w ubóstwo. A dzisiaj emeryci to jest ta grupa społeczna, która najbardziej cierpi na kryzysie i najbardziej odczuwa skutki inflacji. Jednocześnie wsparcie państwa dla seniorów jest najsłabsze.  

W maju 2022 r. projekt ustawy o “Rencie Wdowiej” Lewica złożyła w parlamencie, ale marszałek Elżbieta Witek od tego czasu trzyma go w sejmowej zamrażarce. Tymczasem obywatelski projekt ustawy musi zostać zaprezentowany na forum Sejmu, o ile wnioskodawcy zbiorą pod inicjatywą ustawodawczą 100 tysięcy podpisów, które muszą być uzbierane w przeciągu 3 miesięcy od chwili zarejestrowania komitetu, co miało miejsce w styczniu 2023 r.  

PAŃSTWO OPIEKUŃCZE

– Zależy nam, aby polskie rodziny były bezpieczne. Słowa rodzina i patriotyzm nie przynależą tylko do jednej opcji politycznej. Co oznacza bezpieczna rodzina? Każdy człowiek jest zaopiekowany przez państwo od urodzenia, aż po jesień życia. Mówimy o dostępnych żłobkach i przedszkolach, o dobrej szkole, o mieszkaniu dla tych, którzy chcą założyć rodzinę, o dobrej pracy i spokojnej jesieni życia – mówił w Rzeszowie wicemarszałek Włodzimierz Czarzasty

Spotkania odbyły się w Łańcucie, Stalowej Woli, Przemyślu, Jarosławiu, Lubaczowie, Rzeszowie, Krośnie, Mielcu i Brzozowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *