Działania krajowe

ŚWIĘTO PRACY 2023

Ulicami Warszawy pod hasłem “Godna praca – godne życie” przeszedł wielotysięczny pierwszomajowy pochód. Manifestacja z okazji Święta Pracy była barwa, różnorodna i emanująca pozytywną energią! Do stolicy przybyli ludzie lewicy z całej Polski, dziś na ulicach Warszawy było widać jak na dłoni, kto w Polsce jest reprezentantem świata pracy.  

Województwo podkarpackie reprezentowane było przez 44 osoby na czele z Współprzewodniczącym Wiesławem Bużem i Sekretarzem Rady Wojewódzkiej Gabrielem Zajdlem.

1 Maja 2023a

Polska 2023 roku to państwo galopujących cen, rosnących rat kredytów i ogromnego deficytu mieszkań z jednej strony oraz coraz większego niezadowolenia z warunków wykonywania swojej pracy. Jedni nazywają to kulturą zapier…, drudzy wyzyskiem, ale łączy ich jedno – chcą godnej płacy za godną pracę oraz równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. 

W ramach centralnych obchodów Lewica złożyła kwiaty pod Cytadelą, na placu Grzybowskim pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 13 listopada 1904 r., gdzie odbyła się pierwsza na ziemiach polskich zbrojna demonstracja robotnicza zorganizowana przez Polską Partię Socjalistyczną w walce z Caratem oraz pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego.  

Uczestnicy uroczystości pamiętali, że 1 maja to również dzień wejścia do Unii Europejskiej. Polska jest częścią UE od 1 maja 2004 r., kiedy to rząd SLD-UP-PSL kierowany przez Leszka Millera wprowadził nasz kraj do wspólnoty. Przez 19 lat członkostwa nasz kraj dokonał ogromnego skoku cywilizacyjnego.  

Czarzasty 010523

Czarzasty: Państwa opiekuńcze jest jednym z najważniejszych postulatów polskiej Lewicy 

– Jesteśmy po pandemii, nasz sąsiad prowadzi wojnę i zawsze w takich momentach musi być pokazana siła państwa, które musi pomagać wszystkim obywatelom. Dlatego chcę powiedzieć wszystkim liberałom, wszystkim partiom prawicowym – nigdy nie szanujcie państwa, zawsze uważacie, że wszyscy dadzą sobie sami radę, ale są takie momenty, w którym przedsiębiorcy czy obywatele nie dają sobie rady bez instytucji państwa.  

Dla Lewicy państwo opiekuńcze jest jednym z najważniejszych postulatów polskiej Lewicy. Nie wyobrażamy sobie Polski bez sprawnie działających szpitali. Z obecną opozycją będziemy współrządzili od października i my jako Lewica nigdy się nie zgodzimy na komercjalizację czy prywatyzację szpitali. Ludzie, którzy nie są bogaci muszą mieć bezpieczeństwo w formie ochrony zdrowia.  

Nie wyobrażamy sobie też Polski bez żłobków i przedszkoli, które powinny zaopiekować się każdym dzieckiem, bez względu na status majątkowy rodziców. Nie będzie wtedy potrzebne żadne dodatkowe 1500 zł, bo matki będą mogły oddawać swoje dzieci do żłobków i przedszkoli.  

Państwo opiekuńcze to również inwestycje w szkoły, w których powinien być podawany jeden ciepły posiłek dziennie, bez względu na status materialny rodziców.  

Nie wyobrażamy sobie też Polski bez mieszkań budowanych przez samorządy, bez tanich mieszkań na wynajem. Przecież nie każdego jest stać na mieszkanie, nie każdy ma zdolność kredytową.  

Nie wyobrażamy sobie też państwa opiekuńczego bez dobrze zorganizowanego transportu, że do każdego powiatu dojeżdża pociąg, a dalej i autobus. Nie może być tak, że ponad 13 milionów osób w naszym kraju jest pozbawione transportu publicznego.  

Kiedyś marzeniem ludzi był ośmiogodzinny dzień pracy, kiedyś marzeniem ludzi była wolna sobota, teraz dobrze by było, żeby w Polsce pracować godzinę krócej mógł każdy i to przy tym samym wynagrodzeniu. To nie jest tak, że wyszło nam z badań, że powinien być 4-dniowy tydzień pracy i głosimy te hasła. To jest tak, że zawsze wyobrażaliśmy sobie tak społeczeństwo, żeby pracowało za godne wynagrodzenie, ale też miało prawo do zajęcie się rodziną, do wypoczynku, do edukacji, aby móc pójść na spacer, abyśmy byli szczęśliwi.  

Jak będziemy współrządzili, to Lewica zadba o osoby starsze. Nie może być tak, że jest jeden geriatra na 20 tysięcy ludzi, a seniorzy nie mają bezpieczni.  

Wygramy zbliżające się wybory, wspólnie z Szymonem Hołownią, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Donaldem Tuskiem! Wszyscy musimy w to wierzyć i iść razem do przodu! Lewica będzie w przyszłym rządzie pilnowała wszystkich tych haseł związanych z prawami kobiet, prawami pracowniczymi, z mieszkaniami, z godzinami pracy i godna pracą. Lewica będzie gwarantem spraw socjalnych, praw pracowniczych i wolnościowych – mówił wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.  


Obchody 1 maja odbyły się równiez w wielu miastach naszego województwa:

Stalowa Wola – pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego

Rzeszów – pod pomnikiem Czynu Rewolucyjnego

W Przemyślu pod tablicą poświęconą Hermanowi Liebermanowi

W Sanoku pod tablicą upamiętniającą Marsz Głodnych w Sanoku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *