Warto przeczytać

Warto przeczytać

Pandemia . I co dalej ?

Pandemia demoluje gospodarkę, dekomponuje życie społeczne , determinuje aktywność polityków i  wystawia na ciężką próbę  międzyludzkie więzi.

Nie pierwsza to jednak zaraza w dziejach ludzkości. Niezwykle  wszechstronne spojrzenie, głęboko ludzkie, umocowane w  historycznych faktach i  literackich przekazach przedstawił Witold Bereś w znakomitej książce „Zaraza  Lekcja nieprzerobiona”. Autor równolegle ze swymi  rozważaniami wciąga czytelnika w dyskusję jaką  toczą  w austerii  przedstawiciele różnych kręgów  współczesnego społeczeństwa.

Dla zachęty przytaczam poniżej kilka wybranych fragmentów.

“Rozprzestrzeniła się aż po krańce świata, jakby obawiając się, że  jakiś zakątek ziemii może  jej uciec”– tak Prokopiusz z Cezarei  w swojej “Historii wojen” opisywał lata 541-542 nowej ery i  dżumę epoki cesarza Justyniana

A wcześniej ?

A peste, fame et bello libera nos, Domine. “Od moru, głodu i wojny zachowaj nas, Panie”– tak od IV wieku po Chrystusie modlą się chrześcijanie  w Litanii do wszystkich świętych.

A wcześniej ?

W Grecji przedchrześcijańskiej , jak Tukidydes zaświadcza, podczas drugiej wojny peloponeskiej, między  rokiem 431 a 412 przed naszą erą , tajemnicza gorączka  zabiła co trzeciego mieszkańca Aten.

A wcześniej ?

W Biblii, w Pierwszej Księdze Samuela, czytamy jak to Filistyni ukradli Izraelitom Arkę Przymierza. Za karę  “Ręka Pańska zaciążyła nad mieszkancami Aszdodu, jak i jego okolic.[…] ręka Pana dotknęła miasto  wielkim uciskiem, zsyłając popłoch na mieszkańców miasta , tak na małych jak i  wielkich: wystąpiły na nich guzy”. Bibliści twierdzą, że dotyczy to mniej więcej 1320 roku przed naszą erą .

A wcześniej ?

A wcześniej zapewne bez zmian.Gdyby tylko udało się sięgnąć  jeszcze dalej w przeszłość — znalazłoby się ślady Zarazy niemal wszędzie, aż do tego ostatniego, niedostrzegalnego dla nas  lustrzanego odbicia.

Historia świata jest również historią Zarazy.”

I dalej, na finiszu swoich rozważań autor przywołuje słowa wypowiedziane w telewizji przez prof. Marcina Króla : “[…] Jeśli izolacja potrwa dłużej niż dwa tygodnie  społeczeństwo będzie w stanie rozkładu”. I zwrócił uwagę , że  pandemia  na całym świecie  pozbawi pracy milionów ludzi, że powstanie kategoria “ludzi zbędnych”. “Ci ludzie stracą pracę  na skutek sytuacji gospodarczej. Ta praca nie wróci.Bardzo dużo małych, średnich , ale  i wielkich przedsiębiorstw padnie. Nie będzie kapitału żeby  je odratować. Ci ludzie ulegną odspołecznieniu. To będzie dramatyczny podział.[…] Tak być na dłużej  nie może w żadnym świecie”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *