Niech się święci 1 maja!

W dniu 1 maja 2021 przedstawiciele podkarpackiej Lewicy zorganizowali lokalne uroczystości z okazji Święta Pracy; między innymi w Rzeszowie, Mielcu, Dębicy, w Sanoku i na Solinie a także uczcili pamięć Edwarda Brzostowskiego znanego, krajowego, polityka lewicy rodem z Dębicy, w dniu I rocznicy jego śmierci.

W Rzeszowie w dniu 1 maja w 125 rocznicę pierwszego pochodu pierwszomajowego delegacja Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy na czele z Przewodniczącym, Posłem na Sejm RP Wiesławem Bużem, z udziałem Wiceprzewodniczącego RW Nowej Lewicy Jerzego Filipka, Sekretarza Rady Wojewódzkiej Gabriela Zajdla oraz Bożeny Krasnopolskiej, Stanisława Szałajko Wiceprzewodniczących RW i Piotra Wojnarowskiego członka RW i przedstawicieli Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Rzeszowie złożyła wraz z delegacją OPZZ wiązanki pod pomnikiem Ofiar Getta w Rzeszowie. Święto 1 maja, jest dla Lewicy bardzo ważnym świętem, ponieważ symbolizuje walkę o równe prawa wszystkich pracowników i godne wynagrodzenie. Szymon Jakubowski w swojej książce “W galicyjskim Rzeszowie” opisuje pierwszy pochód 1 majowy, który został zorganizowany przez Hermana Liebermana w1896 roku, w budynku „Sokoła”. (….) “Miesiąc później prawnik był faktycznym liderem pierwszego w mieście strajku. 30 maja zastrajkowało pięciuset murarzy, pomocników murarskich i cieśli. Żądali m.in. zmniejszenia czasu pracy z 11,5 godziny do 10, 20-procentowej podwyżki płac, tygodniowych wypłat i przestrzegania okresu wypowiedzenia.”

Na Zaporze Solińskiej Poseł na Sejm RP Wiesław Buż wraz członkami leskiej Lewicy na czele z pełniącym obowiązki przewodniczącego Rady Powiatowej Henrykiem Barańskim oraz reprezentującym Radę Wojewódzką SLD Piotrem Wojnarowskim złożyli 1 maja 2021 kwiaty pod tablicą upamiętniającą budowniczych i otwarcie Zapory Wodnej. Zapory, którą co roku odwiedza tysiące turystów, zapory, która utworzyła jezioro Solińskie zwane dziś sercem Bieszczad. Tu w 1960 roku rozpoczęły się przygotowania do budowy obiektu, przy którym w ciężkich górskich warunkach pracowało 2000 robotników. Budowę zapory zakończono w 1968 roku mierzy ona 664m długości i 81,5 m wysokości.

Dziś w dniu święta pracy w podziękowaniu i hołdzie tym ludziom złożyliśmy wiązankę kwiatów. Pod tablicą Poseł Wiesław Buż powiedział: „Zapoczątkowaliście coś fantastycznego, mamy kłopot z miejscami oddawania hołdu ludziom pracy, IPN niszczy te miejsca, miejsca, które nasi poprzednicy wybudowali. Zapora solińska to żywy pomnik historii wybudowany w ciężkich warunkach. Pokazujmy miejsca, które żyją i rozwijają się, pomimo że, pochodzą z tamtego czasu. Jak My lewica mamy się nie godzić na przyjęcie Funduszu Odbudowy, Krajowego Planu Odbudowy, patrząc na takie miejsca; musimy, by móc budować między innymi takie obiekty produkujące zieloną energię, cieszę się, że tu jestem i możemy razem uczcić święto pracy.”

Po złożeniu kwiatów w kameralnym gronie poseł z uczestnikami rozmawiał o spółdzielczość, o przyczynach likwidacji zakładów pracy w Bieszczadach, a także o przyszłości Lewicy.

W Sanoku przedstawiciele Sanockiej Lewicy złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod tablicą Marszu Głodnych w Sanoku. Tablica jest hołdem pamięci pracownikom ówczesnego Sanowagu którzy w 1930 roku wystąpili w proteście przeciwko masowym zwolnieniom, bezrobociu i braku rozmów z ówczesnymi władzami miasta. Inskrypcja głosi:”Dla upamiętnienia solidarnej walki robotników Sanowagu i bezrobotnych o pracę i chleb w dniu 6 marca 1930 r. Walka ta przeszła do historii miasta pod nazwą „Marszu Głodnych”.

Niech się święci pierwszy maja!

https://rzeszow.tvp.pl/53600885/przedstawiciele-lewicy-i-zwiazkow-zawodowych-uczcili-swieto-pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *