Działania krajoweDziałania lokalneWydarzenia krajowe

Lewica w trasie – Bezpieczna rodzina

Polskie rodziny każdego dnia martwią się o to, co będzie jutro: czy będzie za co wysłać dzieci na wakacje i kupić buty na jesień, czy emerytura, której wartość kurczy się wraz z szalejącą inflacją, starczy na opłacenie rachunków, czy po kolejne podwyżce raty kredytu rodzina nie straci dachu nad głową. Polityczki i politycy Lewicy odwiedzili mieszkańców w Sanoku, Krośnie, Mielcu i Nisku.

W konferencji udział wzięli Posłanki i Posłowie Nowej Lewicy – Katarzyna Kretkowska, Krzysztof Gawkowski, Marcin Kulasek, Dariusz Wieczorek, Tomasz Trela, Wiesław Buż, Przemysław Koperski, Arkadiusz Iwaniak, Marek Dyduch i Jacek Czerniak, oraz członkowie Zarządu Wojewódzkiego i zarządów powiatowych Podkarpackiej Nowej Lewicy. Z udziałem rzecznik prasowej Lewica Razem Doroty Olko.

– Chcemy wysłuchać uwag mieszkańców, propozycji, rozmawiając twarzą w twarz i przekazując im nasz program i nasze zamierzenia. W Polsce dzieje się bardzo dużo złego. Mamy problem energetyczny, problem pomocy społecznej, mamy wojnę za wschodnią granicą. My mamy też propozycje, jak zmieć tę złą sytuację – mówi Wiesław Buż, poseł Lewicy.

 Dzisiaj PiS, Jarosław Kaczyński i posłowie z tego terenu, odwrócili się do polskich rodzin plecami. Nie chcą patrzeć prawdzie w oczy. Aura jest brutalna i brutalny jest czas dla tych, którzy kiepsko zarabiają, którzy nie czują się bezpiecznie, którzy są obarczeni horrendalnymi ratami kredytów hipotecznych i mierzą się z największą od 25 lat inflacją. – tak o trudnej sytuacji polskich rodzin, zawiedzionych rządami Prawa i Sprawiedliwości, mówił poseł Krzysztof Gawkowski.

O problemie z rosnącymi cenami energii wspomniała posłanka Katarzyna Kretkowska. Zwróciła uwagę m.in. na duży eksport węgla z kraju, w momencie kryzysu i embarga na węgiel z Rosji, a także na niewykorzystane 70 miliardów z budżetu państwa, które mogło zostać zainwestowane w inne źródła energii. Odpowiedzią Lewicy mają być dodatki, które pomogą opłacić rosnące koszty utrzymania domów.

– Lewica proponuje od początku, dodatek grzewczy dla wszystkich rodzin, których na jedną osobę w rodzinie przypada mniej niż 4100 złotych miesięcznie. To jest sprawiedliwe. Mamy nadzieje, że PiS idzie po rozum do głowy, bo słyszę dziś, że minister klimatu rozważa przyjęcie propozycji Lewicy. – mówiła Katarzyna Kretkowska.

Tomasz Trela zwrócił uwagę również na problem samorządów.

– Brakuje pieniędzy na pensję dla nauczycieli, prąd dla szkół i szpitali, który znacznie podrożał. Rozwiązaniem, jakie proponuje Lewica jest m.in. projekt ustawy, który daje więcej pieniędzy samorządom. Ma to zapewnić im możliwość samodzielnego gospodarowania pieniędzmi. Ponadto, zaproponowano stabilizację pensji nauczycieli, które wypłacać ma Budżet Centralny. Istotną rolę ma również odegrać odblokowanie funduszy w KPO.

Z kolei, projekt dla seniorów ma objąć m.in. leki za 5 złotych, waloryzację rent i emerytur, która ma je podnieść o 12%, co sprawia, że średnia emerytura wzrośnie o około 300 złotych.

– Wszędzie słyszymy, że ludzie są wkurzeni drożyzną, że ludzie są wkurzeni łamaniem praw kobiet, niszczeniem praworządności. Nie mamy wątpliwości, że rządy Prawa i Sprawiedliwości dobiegają końca (…). My chcemy Państwa zapewnić, że Lewica dopilnuje tego żeby w Polsce po PiS, polskie rodziny mogły czuć się bezpiecznie. – mówi Dorota Olko z Partii Razem.

Po zakończeniu konferencji, mieszkańcy Krosna mogli porozmawiać z członkami Lewicy o poruszanych wcześniej problemach oraz propozycjach zmian. Politycy i ich zwolennicy przeszli później ulicami krośnieńskiej starówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *