Działania lokalne

I Podkarpacki Kongres Lewicy

W sobotę 4 grudnia br. odbyły się wybory władz wojewódzkich Nowej Lewicy na Podkarpaciu. Ze 111 delegatów w głosowaniu wzięło udział 93. Na kongres przybyli czołowi politycy Nowej Lewicy: Krzysztof Śmiszek, Marcin Kulasek i Arkadiusz Iwaniak. Była również reprezentacja Partii Razem: Krzysztof Jasiński z Łańcuta i Kacper Kowalski z Mielca.

Gośćmi kongresu byli także prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, wiceprezydent Krystyna Stachowska oraz Tomasz Kamiński wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa. Fijołek w przeszłości kierował rzeszowskimi strukturami SLD, Kamiński zaś był posłem i liderem podkarpackiego SLD. Działacze regionalni postąpili zgodnie z nowym statutem jednoczącej się Lewicy i wybrali nie jednego przewodniczącego, a dwóch współprzewodniczących: Wiesława Buża z frakcji SLD oraz Michała Sztuka z frakcji Wiosna. Wybory odbyły się w nowej formule, ponieważ wcześniej doszło do połączenia Sojuszu lewicy Demokratycznej, kierowanego przez Włodzimierza Czarzastego oraz Wiosny Roberta Biedronia. Obie partie zostały frakcjami w ramach struktur nowej partii pod nazwą Nowa Lewica. Statut nowej partii zakłada równy podział władzy między obydwa środowiska. Idea ta była przedmiotem sporu, który póki co został jednak zażegnany.

Na sobotnim kongresie oprócz dwóch współprzewodniczących w osobach Wiesława Buża (83 głosy) i Michała Sztuka (77 głosów), wybrano także sekretarza podkarpackiej Nowej Lewicy. Został nim pochodzący z Krosna Gabriel Zajdel (frakcja SLD), który otrzymał 84 głosy.

Wybrano również po czterech wiceprzewodniczących. Z frakcji SLD: Bożena Krasnopolska, Józef Lis. Stanisław Szałajko i Piotr Wojnarowski.

Z frakcji Wiosna wiceprzewodniczącymi zostali: Agnieszka Chmiel, Paweł Szczygłowski (lider Młodej Lewicy), Łukasz Rydzik (asystent europosła R. Biedronia) i Wiesław Woś.

Najważniejsza jest jednak 45-osobowa Rada Wojewódzka, podejmuje ona bowiem kluczowe decyzje w życiu partii. Automatycznie do Rady wchodzą Wiesław Buż, Michał Sztuk i Gabriel Zajdel oraz po 21 działaczy SLD i Wiosny.

Z frakcji SLD: Amanda Siudy, Anna Szczygieł Hałucha, Bożena Krasnopolska, Elżbieta Grodecka, Elżbieta Pelczar, Grzegorz Fikus, Jerzy Filipek, Jerzy Piś, Joanna Grobel Proszowska, Józef Lis, Krystyna Świetlicka, Lucyna Grążka, Małgorzata Jachym, Marcin Kaźmierski, Marek Kuźmicz, Piotr Wojnarowski, Roman Ostafijczuk, Ryszard Kulej, Włodzimierz Skrzydlak, Zbigniew Kotuła, Zofia Plesnarowicz.

Z frakcji Wiosna: Agnieszka Chmiel, Andrzej Wald, Hubert Chrobak, Jakub Skiba, Konrad Stark, Ksenia Sztuk, Lilianna Wiech, Łukasz Mazurkiewicz, Łukasz Rydzik, Magdalena Mierzwa, Mirosław Kwapisz, Patrycja Pawlak-Kamińska, Paweł Szczygłowski, Przemysław Róg, Renata Filipowicz-Woś, Roman Małek, Sławomir Gotfryd, Tadeusz Sęk, Tomasz Rysz, Weronika Przyboś, Wiesław Woś.

– Na pierwszym posiedzeniu rady wybierzemy zarząd Nowej Lewicy. Zakładam, że będzie go tworzyć 15-17 osób, po połowie będzie reprezentowany przez frakcje SLD i Wiosnę – zapowiedział Wiesław Buż.

Zjazd wybrał także członków Rady Krajowej Nowej Lewicy. Z ramienia SLD wybrani zostali: Gabriel Zajdel, Józef Tadla, Joanna Grobel-Proszowska. Z ramienia Wiosny do Rady Krajowej weszli: Agnieszka Chmiel, Łukasz Rydzik. Michał Sztuk. Władze powiatowe mają zostać wybrane do końca lutego 2022 roku.

Postulaty programowe NL dla Podkarpacia

Kongres przyjął uchwałę, zawierającą priorytety programowe dla województwa. Podkreślono w nich ważne dla lewicowej agendy kwestie godnej pracy, rozwoju nauki, walki z wykluczeniem komunikacyjnym i dążenie do zrównoważonego rozwoju całego obszaru województwa. Zwrócono również uwagę na problemy w rolnictwie i w sektorze turystycznym, które pojawiły się w ostatnich latach. Szczególnie godne podkreślenia stały się postulaty prozdrowotne, zarówno dotyczące ochrony zdrowia jak i trudnej sytuacji ratowników medycznych. Nie zabrakło ważnych dla lewicy kwestii ochrony środowiska jak i szeregu propozycji dla młodych. Obok postulatów dotyczących wyrównywania szans edukacyjnych , młodzi ludzie zgłaszali swoje propozycje w sferach aktywnych działań państwa i samorządów w tworzeniu zasobów tanich mieszkań na wynajem, jak i kwestii działań demokratyzujących społeczeństwo oddolnie.
Ważnym zobowiązaniem stało się również zapewnienie nowych władz, że będą dążyć do odbudowania i uaktywnienia struktur Nowej Lewicy w każdym powiecie województwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *